تشخیص روغن تقلبی


روغن موتور تقلبی را چگونه تشخیص دهیم؟

تشخیص روغن تقلبی، روغن موتور نقش مهمی در بهبود کارکرد موتور خودرو دارد. یک روغن موتور خوب ضمن بهبود روانکاری بین قطعه های موتور می تواند به طول عمر مفید موتور خودرو کمک نماید. در ضمن اگر روغن موتوری که مصرف می کنید کیفیت خوبی داشته باشد می توانید با استفاده از آن به تمیز بودن داخل موتور نیز کمک نمایید و ساییدگی بین اجزای موتور را کاهش دهید. اما، تمام ویژگی هایی که در نتیجه استفاده از روغن موتور برای موتور خودرو فراهم می شود تنها زمانی میسر است که روغنی که مصرف می کنید اصل باشد زیرا، روغن موتورهای تقلبی نه تنها باعث مزایای بیان شده نمی شوند چه بسا این که سبب بروز مشکل های متعدد نیز می گردند و در نهایت شما را به دردسر و پرداخت هزینه گزاف برای تعمیر وادار می نمایند.
بازار روغن های تقلبی همواره روغن های با کیفیت و استفاده بهینه ی مصرف کنندگان از روغن موتور را تهدید می کند. با این حساب راهکار چیست؟ بهترین راهکار علاوه بر این که از فروشنده معتبر خریداری نمایید این است که خودتان هم با ترفند هایی بتوانید روغن اصل را از تقلبی تشخیص دهید.

تشخیص روغن تقلبی با استفاده از راه کار های ساده اما موثر

توجه به ظاهر ظروف، رنگ و برچسب ها
• به برچسبی که بر روی ظرف روغن قرار گرفته است توجه کنید. شرکت ها و کارخانه های معتبر از برچسب هاب بزرگ و واضح استفاده می کنند. البته بسیاری از نام های تجاری مطرح هولگرام های خاص خود را بر روی ظروف روغن قرار می دهند. اگر نوشته های روی ظرف روغن واضح ومشخص نباشد یا تار باشد نشان دهنده این است که این روغن تقلبی است و کیفیت لازم را ندارد.
• در خیلی موارد افراد سود جو ترفند های خاص خود را دارند. آنان ظروف خالی شده ی روغن موتور برند های مطرح را جمع آوری می کنند و درون آن روغن تقلبی پُر می کنند!!! در چنین حالتی راهکار چیست؟ در هنگام خرید شما می توانید با بررسی ظرف روغن متوجه شوید آیا دررون این ظرف روغن اصلی است یا خیر؟ زیرا اگر از ظرف اصلی را برای پر کردن روغن تقلبی استفاده کرده باشند معمولا ظرف دارای خش و ضرب خوردگی شده است. اگر مشاهده کردید ظرف روغن موتوری دارای خش های زیاد و غیر عادی است به اصل بودن روغن درون آن شک کنید!

توجه به بوی روغن موتور
یکی از ترفند هایی که می توانید با استفاده از آن متوجه شوید روغنی که خریده اید اصل است یا تقلبی توجه به بوی آن است. شاید باورتان نشود اما، بی بو بودن روغن موتور نشانه ایی از اصل بودن روغن موتور است. اگر زمانی که درب قوطی روغن را باز کردید و بوی تندی مشام شما را آزار داد مطمئن باشید که آن روغن اصل نیست و تقلبی است یا در قالب قوطی یک برند روغن موتور اصل در آن روغن تقلبی ریخته شده است. خیلی مواقع مصرف کنندگان گمان می کنند روغن باید بو داشته باشد تا جایی که این تفکر اشتباه باعث شده است گمان کنند که هر میزان بوی روغن تند تر باشد، روغن کیفیت بهتری خواهد داشت! این تفکر اشتباه منجر به این شده است که مصرف کنندگان ناخودآگاه از روغن های بی کیفیت یا تقلبی استقبال بیشتری نمایند…

توجه به درپوش قوطی روغن موتور
تولید کننده های معتبر توجه فوق العاده ایی به درپوش قوطی روغن می کنند. این نوع تولید کنندگان درپوش قوطی ها را به صورت حرفه ایی طراحی می کنند. در واقع آن ها تیم طراحی خاصی برای این کار دارند تا بتوانند از این طریق روغن اصلی خود را از روغن تقلبی در بازار روان کار ها متمایز کنند. درپوش روغن های اصل به گونه ایی طراحی می شوند که بعد از باز شدن آسییب ببینند! بله تعجب نکنید هدف این است که پس از باز شدن درب روغن آسیب ببیند تا سودجویان نتوانند مجددا از قوطی استفاده کنند. زیرا همان طور که می دانید بسیاری از سودجویان از قوطی برند های معتبر استفاده می کنند و متاسفانه با این روش بسیاری از مصرف کنندگان را با مشکل مواجه ساخته اند.
تمام این ترفند ها می تواند شما را در خرید روغن های مرغوب و اصل یاری کند. اما در کنار این ترفند ها خرید از فروشنده معتبر نیز بسیار مهم است زیرا، از دغدغه شما می کاهد. پیشنهاد می کنیم موارد مصرفی خود را  از فروشگاه های معتبر نظیر دیجی اویل تهیه نمایید.

آخرین نکته :

در انتها به این موضوع نوجه داشته باشید که بسیاری از تولید کنندگان روغن های تقلبی، با جمع آوری ظروف و قوطی های سالم و خالی از مغازه های تعویض روغنی اقدام به پر کردن آنها و عرضه به بازار می نمایند. بنابراین برای جلوگیری از این گونه سوء استفاده ها حتی الامکان سعی کنید ظروف روغن را بعد از تعویض سوراخ نمایید تا شما نیز در کم کردن دست عوامل اینگونه سوء استفاده ها نقشی داشته یاشید.